• Reklam
Kaostan Önce Son Çıkış; Afrin, Minbiç, Bayırbucak
Reklam
Ayhan Altıntaş

Ayhan Altıntaş

Kaostan Önce Son Çıkış; Afrin, Minbiç, Bayırbucak

16 Ocak 2018 - 22:58

Denge siyaseti ve çöküş...
Abdülhamid Han denge siyaseti ve adam yetiştirme üzerine kurduğu sistem maalesef Osmanlı devletinin çökmesine engel olamadı.
Bugün, yapı, dernek, cemaat, topluluk, millet adına ne koyarsanız koyun ülkenin farklı yapı taşlarıdır kimisi sistem içerisinde yer alır kimisi sisteme başkaldırır. Kimisi sistemin içinde resmi görevli olarak çalışırken kendi halkına ihanet eder, gücü yabancı devletlerle birlikte çalışmada görür ve onlara hizmet etmek için bahaneler üretir. Kendisine gücün, daha güçlüler tarafından verileceğine inanır ve onlara hizmet eder. 
Bunları niçin anlatmak ihtiyacı hissettim.
Son zamanlarda Türkiye Suriye’de çalışma yaparken Rusya Amerika İran ile çalışmalar yapıyor ve sürekli olaylar aleyhimize dönüyor. Hatırlarsanız daha önce yayınlanan bir yazım vardı “Halebin düşmesine hazır mısınız” diye evet halebin düşmesi oyunu hızlandırdı. Halebin düşmesi ile birlikte Türkiye’nin kuşatma altına alınması ve boşaltılması batılıların gerçek amaçlarının gün yüzüne çıkmasını sağladı. Hatta herkesin oyunu görmesini sağladı. Peki, bu uluslararası güçlerin İsraillin planlarını perdelemek istemesin deki asıl sebep ne idi, bu oyunlar kimler tarafından perdelendi, kimler Amerika ve İsraillin amaçlarına hizmet etti bunu iyi irdelemek gerek.
Bakınız Suriye de Amerika Rusya İran Esed el ele vermiş bir devlet kurmaya uğraşıyor bu devleti sözde işide karşı diyerek Pkk ya kuruyor. Bu kurulan devlette ismi geçmese de küçük Israil olacak. Dün susanlar Bugün bunu dile getiriyor ama olayları durdurma ve geri çevirme sürecini ve yapılacakları kimse konuşmuyor.
Herkes devlet bir şeyler yapar diyerek bekliyor. Bugün Türkiye Afrin'i vuracak ama bununla alakalı yapılması gerekenler ve eksikler var. Afrin operasyonunun başarıya ulaşması için mutlaka bir kaç yerden Suriye’ye müdahale etmek gerekiyor bunun sebebi Afrin harici bölgelerde PKK çok güçlü değil. Halkı baskı ile yanında tutmaya çalışıyor.
Kısa bir hatırlatma yapalım, PKK Suriye ye Pyd üzerinden bölgeye yerleşmeye çalıştı ama başarılı olamadı. Suriye’de 4milyon Kürt vatandaşı yaşıyor ve Osmanlının son döneminde dahi bu halk Osmanlı ya bağlı kaldı ihanet etmedi. Suriye Kürtleri pyd /pkk ya genel bir destek vermedi her zaman da mesafeli durdu.
Suriye’de isidin Kürt bölgelerine saldırması ile Kürtler Araplar Türkmenler topraklarını terk etti. Burada ilginç olan pkk halka isid sizi öldürecek hemen topraklarınızı terk edin propagandası ile halk Türkiye ye geçirildi. Daha sonra 6, 7, 8 Eylül olayları ile Türkiye’nin iside karşı olarak Suriye’de pyd ye destek verilmesine zorlandı. Ardından bunun içinde peşmerge ve Amerika’ya Suriye’ye geçiş izni alındı. Bu yolla Amerika’nın pyd /pkk ya yardımları meşrulaştırılmış oldu.
Peki, Türkiye ye Salih Müslüm’ü kim getirdi, bu tuzak nasıl kuruldu, bununla alakalı kimse soru sormadı soruşturma açmadı. Asıl düğüm burada kitlendi bu tezgâh nasıl bir tezgâhtı kimse sorgulama ihtiyacı duymadı.
15 Temmuz darbesi bir nevi şefkat tokadı oldu ve temizliğin başlaması ile birlikte oyunlarda devletin en üst mercilerince çözülmeye başlandı. Ve karşı ataklar peşi peşine gelmeye başladı. 
Amerika Rusya İran Türkiye’nin bu hareketlerinden rahatsız olsalar da ilk başlarda direk karşı durmaktansa Türkiye'yi oyalama ve zaman kazanma yolunu seçtiler. Önce Amerika sonra Rusya Türkiye ile çeşitli anlaşmalar yaparak Suriye’de barış istiyoruz havası oluşturuldu. Bu arada Rusya her yeri bombaladı. Bu boşluklarda İran tarafından Halep boşaltıldı ve birçok Sünni bölge irana ve Esed e teslim edildi.
Bütün Suriye idlibte güvenli bölge var denerek insanlar, idlib bölgesi ne toplandı. Türkiye’ye idlipte teröristler var El kaidenin eline geçti denilerek Türkiye ile Suriye’deki muhalifler çatıştırılmak istendi.
Türkiye’nin oyunu geç fark etmesine rağmen Suriye’de çatışmasızlık bölgesine herhangi bir sorun yaşamadan girmesi Başta Amerika Rusya İran İsraillin bütün planlarının alt üst olmasına ve yeni oyunlar kurulmasına sebep oldu. Amerika’nın Rakkada işgal işi bitince Rusya ve esedin idlip işgali başladı. Buradaki amaç Türkiye’nin idlibe yerleşmesini önlemekti. Şimdi kantonların kurulmasını önlemek için Türkiye afrin e operasyon yapma kararı aldı. Tabi ki bundan Amerika Rusya İran Israil hepsi rahatsız ve hepsi hazırlığa başladı.
Türkiye kendisini sağlama almak ve uzun vadeli sorun yaşamak istemiyorsa öncelikle afrin ile birlikte aynul arap, rasul ayn, telabyat hatta bayır bucağa bir organizasyon hazırlamalı. Bununla birlikte haseki hatta musula uzun vadeli programlar yapmalı. Her şeyden önce Türkiye Afrin e hazırlık yaparken Amerikanın, Rusya’nın, İran’ın pkk üzerinden çeşitli hazırlıklar yaptığını bilmeliyiz.
Şimdi burada Halk olarak bizler neler yapmalıyız kısmına gelecek olursak.
Öncelikle Afrin halkı, Telabyat, rasulayn halkı hiç biri pydyi istemiyor. Bunun açık delili yukarda bahsettik 4 milyon Kürt nüfustan pkk 25 bin asker çıkaramadı Türkiye’den ıraktan hatta irandan Suriye’ye pydye katılımlar oldu. Pyd içerisinde bulunan Araplar bedevilerde bu sayıya dâhil.
Yani Türkiye devlet olarak Amerika pkk Israil Rusya iranin yapacağı kara propagandaya karşı bilgi sahibi olmalı. Bunun başında Türkiye Kürtleri katledecek, Türkiye sivilleri katlediyor propagandası gelecek. Bunu aşmak için Türkiye afrin minbic ve diğer bölgelerde sivil koridorlar oluşturmalı bununla birlikte bu oluşturulan koridorlar dünyaya duyurulmalı pkknin sivilleri canlı kalkan yapması engellenmeli. 
Ayrıca pkk aldığı vergiler zorla askere alma iside karşı ittifak gibi durumlar göz önüne alındığında pkk içerisinde çözülme yaşanacaktır bu ayrılmak isteyenlere fırsat tanınmalı. Ayrıca Suriye’de aşiretler ayrıcalıklı yer oynamaktadır. Amerika bunu bildiği için aşiretleri kendisine bağlamak istiyor. Suriye’deki aşiretlerin çoğu Osmanlıdan Kalma Türkiye ye bir bağlılıkları var ama maalesef Türkiye aşiretlerle sağlıklı bu iletişim kuramadı. Suriye aşiretleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan la direk diyaloga geçip üzerlerindeki baskıyı anlatmak siyasi olarak ilişkiye görmek isteselerdi başarılı olamadılar. Sahadaki kriptoların etkin olması buna izin vermedi. 
Türkiye sahada ki muhataplarını dizayn edecek bu ekip kurmadığı içinde maalesef Karar alma Mekanizması Başı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sağlıklı karar alması engellendi. Türkiye eğer Suriye’de sağlıklı guruplarla çalışsa idi şimdi idlibe çatışmasız girdiği gibi girme şansı vardı ve bu hala devam ediyor. Yani Türkiye Suriye sahasında yerel guruplarla sağlıklı ilişki geliştirirse pkk/Pyd hızlı çözülecektir. 
Türkiye afrin e psikolojik alt yapıyı hazırlamadan sadece askeri olarak girerse sert mukavele ile karşılaşır. Bu sert mukavele edenler Suriyeliler değil. Israil’in dünyanın farklı ülkelerinden getirdiği haçlı orduları olacaktır. 2015 yılında akit gazetesi ile yaptığımız röportajda Amerikan in bu işi nasıl örgütlediğini anlatmıştık. Şimdi cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrin minbic operasyonları başlıyor dedi. İnşallah geç olmadan psikolojik harbe ve anti propagandaya hazır olmalıyız ayrıca sahada ayrılmak isteyenlere de imkân ve yol açmak lazım. 
Suriye’nin geleceği Türkiye’nin geleceğidir bunu da iyi anlamak lazım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar